Volenszki Sándor
2010-07-14 16:36:26
Elektronikus levelezés - Kisbetű, nagybetű az e-mail címben?
Pont ma került ismét napirendre egy e-mail címmel kapcsolatos kérdés, egészen pontosan így hangzott:
"Lehet-e nagybetű az e-mail címemben?"
Kerülgettem a témát egy kicsit, megszereztem a vonatkozó szabványokat és a következőre jutottam!
Az e-mail cím (elektronikus levélcím) két fő részből áll:
1. A ##at## előtti rész, amit az e-mail cím helyi részének (local part) hívnak
2. A ##at## utáni rész, ami a domain név
Egy előző bejegyzésben írtam már arról, hogy a számítógépes hálózatokban a számítógépeket egy egyedi szám különböztet meg egymástól (IP cím => Internet Protocol address). Azok a számítógépek, amelyeken az elektronikus postaládáink vannak, azoknak is van egy ilyen IP címük.
Azért, hogy ne bonyolult számokat keljen megjegyezni, megalkották a DNS szolgáltatást (Domain Name Server => Domain Név Szerver), ami összepárosít egy bonyolult IP címet egy domain névvel. Például a 66.249.92.104 = google.hu -val. Írd csak be a böngésző címsorába a 66.249.92.104 IP címet és figyeld meg, hogy ugyan az töltődik, mint a google.hu-ra (Te is megnézheted weboldalad vagy e-mail postafiók szolgáltatód IP címét ezzel az egyszerű kis alkalmazással: http://ip-lookup.net/domain.php)!
Így aztán ami biztos, hogy az e-mail címben benne van a szerver neve, ahol a postafiókunk található és a postafiók neve.
A szerver neve (domain név) az Angol ABC kisbetűit, számokat és kötőjelet tartalmazhat, ahogyan azt már domain regisztrációnál megszoktuk.
A szabvány szerint (RFC 2821 http://www.faqs.org/rfcs/rfc2821.html) a postafiók, címzett neve a következő karaktereket tartalmazhatja:
- Az Angol ABC kis- és nagybetűit Számokat 0-tól 9-ig
- Speciális karaktereket úgy mint: ! # $ % & ' * + - / = ? ^ _ ` { | } ~
- . (pontotot)
A speciális karakterek használhatóságát a legtöbb postafiók szolgáltató nem látja életszerűnek, ezért nem is engedélyezi postafiók létrehozásakor, a pontot, kötőjelet van ahol engedélyezik, van ahol nem.
Az e-mail cím ##at## előtti része kis- és nagybetű érzékeny, azaz elképzelhető, hogy a sandor##at##volenszki.hu e-mail cím klönbözik a Sandor##at##volenszki.hu e-mail címtől.
Ez által nagyon sok félreértés alakul ki, hiszen egy kis- és nagybetű érzékenység vizsgálatánál, nem csak a Sandor##at##volenszki.hu címre küldött levél kézbesíthetetlen (ha az érvényes cím a sandor##at##volenszki.hu), hanem az esetlegesen bekapcsolt Capslock-kal írt SANDOR##at##volenszki.hu is!
A levél továbbító szolgáltatókat (SMTP) szabvány kötelezi, hogy megfeleljenek ezeknek az előírásoknak, azonban az postafiók szolgáltatók dönthetnek úgy, hogy kizárólag kisbetűkből, számokból, kötőjelből és pontból megadott postafiók neveket fogadnak el.
Logikusabb döntés, nem kis- és nagybetű érzékenyen kezelni az e-mail cím helyi részét, hiszen akkor aztán a SaNdOr##at##volenszki.hu címre küldött levél is célba ér, konkrétan a sandor postafiókban a volenszki.hu szerveren!
Hasznos volt a bejegyzés? Mennyire?
Értesítés új bejegyzésről
Hozzászólások
Nincs hozzászólás... |
Bejegyzések